Mākslas terapijas pozitīvā ietekme uz bērnu emocionālo labsajūtu

Posted: 2017-09-05
Written by: EU Network
Category: Latvia
Tagged: youth tautieši sydney sintija bernava radošās darbnīcas latvija latvia future creative workshops bērni

Sidnejas latviešu biedrības sestdienas skolas dāvinājums tiek izmantots mākslas terapijas nodarbībā Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā Rīgā.

Latvijā ir sācies jaunais 2017./2018. mācību gads un jauno mācību gadu mazie Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pacienti Rīgā iesāka ar krāsainu mākslas terapijas nodarbību sertificētas mākslas terapeites Dr.paed (māksla), Mag.sc.sal. Daces Visnolas vadībā.

Nodarbībā bērniem, izmantojot krāsainus papīrus un līmi, neizmantojot šķēres, bija jāizveido mandala. Mākslas terapijas nodarbībā izmantoja Austrālijas Sidnejas latviešu biedrības sestdienas skolas audzēkņu ģimeņu sagādātos krāsainos papīrus.

sidneja-berni-1-.jpg

sidneja-berni-2-.jpg

sidneja-berni-3-.jpg

Papīru daudzveidība iedrošināja bērnus darboties un nedomāt par savām veselības problēmām.

Nodarbībā tika novērota mākslas terapijas pozitīvā ietekme uz bērnu emocionālo labsajūtu, jo lielākā daļa no bērniņiem, kas apmeklēja nodarbību, bija slimnīcas smagi slimie pacienti un bērniņi, kas slimnīcā ārstējas ilgstoši.

Mākslas terapijā cilvēks tiek aicināts savas domas, jūtas un vajadzības uzzīmēt, uzgleznot, izveidot no māla vai plastilīna, salikt kā kolāžu no attēliem vai atrast citu piemērotu mākslinieciskās izteiksmes veidu.

 

sidneja-berni-4-.jpg

Jaunais mācību gads mazajiem Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pacientiem iesākās ar krāsainu mākslas terapijas nodarbību sertificētas mākslas terapeites Dr.paed (māksla), Mag.sc.sal. Daces Visnolas vadībā.

Mākslas terapijā svarīgs ir radošais process un tā rezultāts, pārdomas un arī saruna ar mākslas terapeitu. Bērniem, kuri nespēj vai neprot izstāstīt savas domas, emocijas, izjūtas vai sajūtas, tas ir veids kā izpaust, izteikt to, ko vārdos izteikt ir grūti. Bērniem, kas piedzīvojuši vardarbību, tas ir veids kā pastāstīt bez runāšanas brīžos, kad tie nespēj vai baidās runāt par īpašiem notikumiem vai izjūtām. Tāpat mākslas terapija ir sensori balstīta pieeja, kas ļauj bērniem piedzīvot, sajust sevi un komunicēt vairākos līmeņos – vizuālajā, taktīlajā, kinestētiskajā un pat vēl vairāk – būt ne tikai sadzirdētiem (runāšana), bet arī saredzētiem – caur radīto mākslas darbu (māksla).

sidneja-berni-5-.jpg

Latvijā mākslas terapija (vizuāli plastiskās mākslas terapija) ir viena no četrām mākslu terapijas specializācijām (līdzās mūzikas, deju un kustību, drāmas terapijai), kurā izmanto mākslu un radošo procesu terapeitiskā kontekstā, lai uzlabotu un veicinātu cilvēka garīgo, emocionālo un fizisko labklājību.

sidneja-berni-6-.jpg

Ņemot vērā pozitīvo pieredzi,  turpmāk slimnīcā arvien vairāk tiks organizētas līdzīgas aktivitātes, jo īpaši ņemot vērā aktivitāšu pozitīvo ietekmi uz bērnu emocionālo labsajūtu.

Mākslas terapijas nodarbībā tapušos darbiņus visu septembri ikvienam interesentam ir iespēja apskatīt RCB ārējā apkalpošanas punkta "Saulaino dienu bibliotēka" Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā Rīgā.

Plašs foto ieskats nodarbības norisē pieejams projekta ''Radošās darbnīcas'' Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā facebook lapā:
https://www.facebook.com/RadosasDarbnicasCreativeWorkshops/

Sintija Bernava,
LSKJ projekta ''Radošās darbnīcas'' Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā pasākumu un brīvprātīgo koordinatore

Comments

There are no comments

Post a comment